☰ Menu Prawe Menu ☰
PSSE Wałbrzych
Grafika zawierająca herb wzorcowy

Czwartek 09.12.2021

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Zatrucia pokarmowe w sezonie letnim

                         Zatrucia pokarmowe w sezonie letnim

 

W ciepłej porze roku bakterie rozwijają się szybciej i zakażają tzw. wrażliwe surowce dla przetwórstwa spożywczego - np. jaja, mięso, mleko itp. Najwięcej zatruć pokarmowych powodują nieświeże wyroby cukiernicze z dodatkiem kremów, lody, garmażeryjne sałatki jarzynowe z majonezem oraz potrawy z jaj, mięsa, ryb, ich przetwory i konserwy. Są one narażone na szybkie zepsucie ze względu na dużą zawartość wody i skład chemiczny.
W związku z tym, latem zdarza się więcej zaburzeń przewodu pokarmowego związanych ze spożyciem pokarmów zawierających substancje szkodliwe dla zdrowia.

Najczęściej przyczynami zatrucia pokarmowego jest zakażenie salmonellą lub gronkowcem. Salmonella najlepiej rozwija się w produktach rozdrobnionych np.: sałatkach, mielonym mięsie czyli tatarze, majonezie, surowym cieście. Źródłem salmonelli może być człowiek lub zwierzę np. drób - będący nosicielami tych bakterii.

Gronkowce natomiast najlepiej rozwijają się w słodyczach np. kremach, lodach, mleku                i przetworach mlecznych, ciastkach, galaretkach, sałatkach. Namnażaniu ich sprzyja przetrzymywanie tych produktów spożywczych w cieple oraz  zamrażanie ich i odmrażanie. Gronkowce są wszędobylskimi bakteriami ropnymi, a ich źródłem  w produktach spożywczych jest człowiek chory (np. sprzedawca z ropnymi chorobami skóry np. krostą ropną, czyrakiem) albo ich nosiciel.

Pierwszymi objawami zatrucia pokarmowego są: gorączka, bóle brzucha, wymioty i biegunka. W przypadku zatrucia gronkowcowego bóle brzucha i wymioty występują już po 2-3 godzinach od spożycia zakażonej potrawy, a w ciągu kilku kolejnych godzin pojawia się biegunka                  i gorączka do 38 0C.  Objawy choroby trwają zazwyczaj około 12-24 godzin.

Zatrucie salmonellą zaczyna objawiać się dopiero po upływie 8-12 godzin. Od początku choremu dokuczają  bóle brzucha i silna biegunka, natomiast nudności i wymioty występują rzadko. Stolce oddawane są często (do 15 razy na dobę), czasem z domieszką śluzu i krwi. Gorączka jest wysoka 38-400C. Często sam chory potrafi określić, która potrawa spowodowała zatrucie. Jeśli objawy są bardzo burzliwe (wymioty oraz biegunka), nierzadko prowadzą do odwodnienia wymagającego hospitalizacji.

 

            Każde zatrucie pokarmowe może być groźne, szczególnie dla niemowląt, dzieci do lat trzech, ludzi osłabionych chorobą i osób starszych.

 

 

Jak uniknąć latem zatrucia pokarmowego? Podstawową sprawą jest przestrzeganie zasad higieny, na które składają się:

  • częste mycie rąk (po każdym wyjściu z  toalety i przed każdym przygotowaniem posiłków)
  • kupowanie żywności w sklepie gdzie  mięso, ryby, jajka lub artykuły nabiałowe przechowywane są w urządzeniach chłodniczych,
  • trzymajmy żywność w lodówce, podwyższona temperatura sprzyja szybkiemu rozmnażaniu bakterii
  • mycie mięsa pod bieżącą wodą przed jego dalszą obróbką kulinarną,
  • mycie owoców i warzyw pod bieżącą wodą,
  • przechowywanie jajek w lodówce w miejscu do tego przeznaczonym, bez kontaktu z innymi artykułami spożywczymi,
  • mycie skorupki jajka przed jej rozbiciem, jaja drobiu, w tym także kurze, mogą być zakażone zwłaszcza na powierzchni ich skorupek (najczęściej bakteriami z rodzaju Salmonella)
  • zjadanie potraw rozdrobnionych wkrótce po przyrządzeniu. Dotyczy to w szczególności tatara wymieszanego z surowym żółtkiem jajka.
  • w czasie zakupów pakowanie do osobnych toreb mięsa, warzyw i nabiału.

Indywidualni konsumenci w okresie letnim powinny zwracać szczególna uwagę na wygląd kupowanej żywności, sposób jej transportu i przechowywania, datę minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia oraz na higienę osób sprzedających.

Należy się wystrzegać:

1. Produktów spożywczych z niewiadomego źródła nieoznakowanych, lodów częściowo rozmrożonych,

2. wyrobów garmażeryjnych o krótkim okresie przydatności do spożycia przechowywanych w nieprawidłowych warunkach,

3. ciast kremowych niewłaściwie przechowywanych (poza urządzeniem chłodniczym.).

 

Wytworzył:
Agata Dąbrowska-Dzienowagis
Udostępnił:
Wysocka Jolanta
(2009-07-27 10:18:07)
Ostatnio zmodyfikował:
Wysocka Jolanta
(2009-07-27 10:19:29)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki    
 
liczba odwiedzin: 330192